Vaše peniaze pred kartou už chráni iba denný limit výdavkov. Viete, ako ochrániť účet pred jeho "vybielením"? Čítať ...
MiroslavChovan.sk - Ďalší limit padol - kreditná karta

Známy prišiel po sviatkoch nešťastný. Zistil, že vyčerpal celý limit kreditnej karty a ani na bežnom účte veľa nezostalo. Predtým ho zastavil mesačný limit karty. Ten už neexistuje. získal týchto niekoľko tipov, ako sa v budúcnosti brániť a včas zabrániť vyprázdneniu účtov.

Kreditná karta, debetná karta, jednoducho platobná karta sa ujala v bankách z dvoch hlavných dôvodov:
1. banky majú s každej vykonanej platby poplatok;
2. ľudia keď mali platobnú kartu, začali viac míňať.

Kým nebola kreditná karta, ani iná platobná karta, ľudia minuli len toľko, koľko videli v peňaženke peňazí. Limitom bola hotovosť, ktorú sme mali u seba. Neskôr prišli platobné karty a mnoho ľudí začalo nakupovať, kým im „karta dala“. Dnes vás zastaví až nula na účte.

Dnes sa musíme chrániť sami.

Padlo ďalšie obmedzenie

Možno ste si všimli, a možno ani nie. Banky postupne uľahčujú platenie kartami. Zaviedli bezkontaktné platby. Hneď potom zrušili mesačný limit výdavkov. Vašim limitom je zostatok na účte. Pri kreditných kartách je vašim limitom výška úveru. Mnoho ľudí dnes preto bojuje s ešte väčším nedostatkom peňazí, než predtým. Dôvod je prostý…

Mesačný limit vám slúžil na to, aby ste za mesiac neminuli na nákup viac, než ste chceli. Jednoducho, ak ste aj minuli na nákup celý limit, vždy vám na účte zostali peniaze na ostatné platby. Dnes vás už banka nepostráži. Musíte sa postrážiť sami.

To nie je len o vašej disciplíne

Mesačný limit nebol iba pre vaše pohodlie sebakontroly. Mesačný limit mal aj ochrannú funkciu. Chránil váš účet pred „vybielením“. Zlodeji platobných kariet vždy vedia, ako získať váš PIN alebo ako sa inak dostať k peniazom cez vašu kartu. Vy sa im neubránite, ak sa raz k vašej karte dostanú. Denný limit ich zastaví v ten deň. Bežne býva denný limit aj 800 eur. Zlodej často už hodinu po krádeži karty alebo získaní kópie karty čerpá, čo sa dá. Na druhý deň to skúša opäť. Ak vám kartu skopírovali, to ani nezistíte. Ak kartu ukradli, zväčša ešte na druhý deň ju ľudia hľadajú, lebo dúfajú, že kartu nájdu a ušetria si poplatky. 2 dni tak môže znamenať mínus 1600eur z vášho účtu!

Skotnrolujte si limit pre vaše bankové karty.

Banka ručí za zneužitie karty

Iste, banka povie, že ona ručí za zneužitie karty …ibaže iba od okamihu nahlásenia jej blokácie. Takže ak výbery nastali skôr, ako zablokujete kartu, smola! Zrejme svoje peniaze už neuvidíte.

Krádeže kariet a ich úspešné použitie je dnes zriedkavé. Častejšie sú zneužitia bezkontaktných drobných platieb alebo platieb na internete. Žiaľ zrušením mesačných limitov môžu byť takéto zriedkavé stavy veľmi drahé.

Vykašlite sa na bankové karty

Vykašlite sa na bankové karty. Ak vám hrozí, že vyčerpáte viac, ako je pre vás zdravé. Alebo ak nechcete, aby vám niekto vybielil účet, oddeľte platobnú kartu od vašich peňazí. Existuje mnoho riešení. Napríklad PaySeraCard, VIAbuy a mnoho ďalších, ktoré žiaľ vyžadujú znalosť niektorého svetového jazyka. Na Slovensku je najdostupnejšie riešenie MasterCard. MasterCard je vydavateľ kariet, ktorú máte možno aj od vašej banky. Je teda bezpečné. Môžete sa s ním stretnúť v Poštovej banke a Unicreditbank vo forme darčekových kariet s limitom do 100 eur.

PaySafeCard

Ako predplatená karta sa mi ukazuje najvhodnejšie PaySafeCard karta tiež od Mastercard. Významné je, že komunikuje v slovenčine. Túto kartu môžete získať aj v niektorých obchodných reťazcoch na Slovensku. Môžete ju nabiť sumou až 5000 eur a denný limit je až 250 eur. Ak by ste kartu stratili, prevediete si peniaze späť na účet. Ak niekto kartu zneužije, prídete len o peniaze nabité na karte.

Zostávate v banke? Chráňte sa!

Existuje niekoľko pomerne účinných spôsobov, ako ochrániť peniaze pred zneužitím karty. Každá z nich žiaľ vyžaduje vašu aktivitu. Nie je to také jednoduché, akým bolo nastavenie mesačného limitu. V zásade najlepšie je oddeliť peniaze dostupné kartou od zásoby peňazí. Tu je niekoľko tipov, ako si môžete ochrániť peniaze pred používaním karty.

Nastavte si úverový limit kreditnej karty

Požiadajte banku len o taký limit kreditnej karty, ktorý dokážete každý mesiac vyrovnať. Vyhnete sa úrokom aj nepríjemnému zadĺženiu. Kreditná karta je najdrahší bankový úver!

Skladujte zásobu peňazí na účte bez karty

Zriaďte si k bežnému účtu sporiaci účet. Na tento účet si každý mesiac preveďte peniaze nad hodnotu očakávaných platieb a nákupov. Spočítajte si pravidelné platby za bývanie, plyn, elektrinu, školu a podobne. K tomu pripočítajte hodnotu vašich týždenných nákupov. Túto sumu peňazí si nechajte na bežnom účte a ostatné peniaze dajte na účet bez platobnej karty. Každý týždeň v piatok sa pozrite, ako ste na tom. Ak treba, preveďte si peniaze zo sporiaceho účtu, aby ste mali na nákup cez víkend a ďalší týždeň.

Nastavte si notifikácie

Nastavte si zasielanie správ o použití karty. Najlepšie zaslaním SMS alebo mailu na váš mobil. Ak máte spárovaný mobil s mailovou schránkou a ste stále online, mail môže byť lepší, lebo nehrozí oneskorenie doručenia správy. Takéto správy nazývajú „notifikácie“.

Kontrolujte zostatky

Kontrolujte si aspoň raz týždenne zostatok na vašom účte. Ak máte kreditnú kartu kontrolujte použiteľný limit úveru. Získate tak lepší prehľad o tom, koľko ste už minuli a zabránite nákupom nad vaše možnosti.

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit