Ako ochrániť peniaze na štart do dospelosti pred puberťákom

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
Šetrenie pre deti

Azda každý rodič chce pomôcť svojim deťom, aby mali nejaké peniaze na štart do života. A tak začne šetriť pre deti. Bojí sa ale jednej veci: ich dieťa tie peniaze minie na „blbosti“ skôr, ako skutočne vstúpi do života. Ako ochrániť “štartovné” do dospelosti pred vyčíňaním dospelého puberťáka?

Šetriť pre deti

Vek 18 rokov dnes nie je vek vstupu do života. Ako povedal Tomáš Baťa: „Deti sú deťmi, kým žijú s rodičmi a o ich základné potreby sa stará ich maminka. Kým mládenec nevie, čo stojí bývanie, koľko stojí prádlo, ktoré dostal od maminky, aj 20 ročný človek je dieťa“.

Rodičia sa boja, že ich dospelé dieťa minie darované peniaze na blbosti.

Rodičia sa ma pýtajú, čo majú urobiť, aby ich dieťa získalo peniaze, až keď skutočne dospeje?

Čo robiť ak už šetrím pre dieťa a bojím sa, že dieťa peniaze prehajdáka?

Niekoľko príkladov:

Životné poistenie

Ak chcem šetriť pre dieťa cez investičné životné poistenie, niektoré zmluvy umožňujú určiť, že zmluva skončí napríklad 25 rokom veku dieťaťa. Ak budete mať pocit, že dieťa ešte stále nie je dospelé, zrušíte zmluvu skôr. Peniaze poisťovňa vyplatí vám a vy rozhodnete, ako ďalej.

Životné poistenie tiež umožňuje to, že rodič je hlavný poistený a dieťa je iba ďalší z poistených. Vtedy sú peniaze a celá zmluva stále pod vašou kontrolou bez ohľadu na vek dieťaťa.

Stavebné sporenie

Stavebné sporenie je tiež častý spôsob, ako šetriť pre deti. Hrozí, že dieťa zahodí roky odriekania jeho rodičov a peniaze nepoužije „múdro“. Aj tu môže byť riešením napríklad nastavenie trvania tak, že zmluva zanikne ešte kým nie je dieťa dospelé. Peniaze získate vy a neskôr sa rozhodnete, kedy ich dieťa dostane.

Vkladná knižka a iné vklady

Vkladná knižka je dnes už veľmi zriedkavá. Môžete knižku pred dieťaťom schovať, aby o nej nevedelo. Dať mu ju až budete vidieť, že dokáže s peniazmi rozumne hospodáriť. Knižku alebo aj iný vklad môžete zrušiť, než dieťa dospeje. A rozhodnúť sa neskôr.

Existuje aj lepšie riešenie.

Ako najlepšie pomôcť našim deťom

Rozhoduje schopnosť odlíšiť potrebné od chceného a mať prehľad o príjmoch a výdavkoch.

Rozprával som sa s ľuďmi, ktorí pomáhajú ľuďom vo finančnej tiesni. Zhodli sa v tom, že ľuďom so zlým stavom financií chýbajú 2 dôležité schopnosti:

  1. poznať koľko peňazí mám a koľko ešte budem potrebovať,
  2. odmietnuť čo chcem iba pre osobné pohodlie a odložiť peniaze na to, čo naozaj potrebujem.

Buďme preto k deťom otvorení. Učme deti týmto dvom dôležitým schopnostiam, aby vedeli s peniazmi hospodáriť. Nech budú pripravené na to, ako váš dar rozumne využijú až príde skutočná samostatnosť. Tak nebudete musieť premýšľať, ako chrániť peniaze pred deťmi.

Chcete sa tiež poradiť ako šetriť pre deti?

Na stretnutí so mnou sa dozviete 3 rozhodujúce kritériá, ktorá vám pomôžu sa najlepšie rozhodnúť. Zistíte, aký cieľ a aká forma šetrenia štartovného pre vaše dieťa vám najlepšie vyhovuje.  Vy sa rozhodujete. Ja vás tou cestou budem sprevádzať. Zariadim, aby ste s tým nemali starosti. Pošlite mi váš mail a telefón a ja sa s vami spojím. Kliknite tu.

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit