Investujete alebo stávkujete? Poznajte 4 základné otázky investora

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
investovanie ako stávka?

Dostal som otázku: “…mám investovať do akciových fondov alebo tie indexové sú bezpečnejšie?”. Z rozhovoru vyplynulo, že mladému oteckovi chýbali informácie a jeho otázka v podstate znela: “mám si staviť na čiernu alebo na červenú?” V predchádzajúcom článku som sa venoval obave dospelých pri šetrení pre deti. Či už šetríte pre seba alebo pre deti, na začiatku riešite najmä: výhodnosť a bezpečnosť. Ruku na srdce, investujete alebo stávkujete? Poznáte 4 najdôležitejšie otázky začínajúceho investora?

Mnoho investorov neinvestuje, ale stávkuje …lebo nepoznajú základné 4 odpovede.

Pravá tvár investovania

Keď sa rozprávame o investovaní možno by sme sa nemali pýtať “kam chcem investovať”, ale “na čo si chcem staviť?” Stávka je dohoda s podmienkou, že ak sa stane vopred určená udalosť, tak získame prémiu. Investícia by teda mohla byť predstavená aj takto:

 • Realitné fondy je stávka na rast cien nehnuteľností a rast záujmu o prenájom.
 • Akciové fondy je stávka na rast cien akcii podnikov.
 • Indexové fondy je stávka na rast obchodov na burze.
 • Dlhopisové fondy je stávka na rast hodnoty dlhopisov a to, že dlžníci dlh splatia.
 • Dividendové fondy je stávka na to, že podniky dosiahnu zisk a budú ochotné ho vyplatiť.
 • Nákup kryptomeny je stávka na rast ceny kryptomeny.
 • Nákup zlata je stávka na udržanie jeho hodnoty.

Preháňam? Zámerne… aby boli rozdiely jasne viditeľné. Aj povaha rizika a to, od čoho závisí  zisk sú v tejto nahote lepšie zrozumiteľné. Mimochodom investícia sa nemusí podariť – stávka nevyjde – a vy prídete o časť vkladu alebo aj o všetko. Aj preto sa hovorí: “výnosy minulé nie sú zárukou výnosov budúcich”. Ale netreba sa báť!

Všetko môže dobre dopadnúť

Dôležité je poznať odpovede na tie správne otázky.

Rozhodne nechcem povedať, že investovanie je stávkovanie. Aj keď pre mnohých ľudí tomu tak je, práve pre nedostatok informácií. Každá takáto “stávka” ma šancu skončiť podľa očakávania. Ak hovoríme napríklad o investičných fondoch, tak tie bežne využívajú nástroje na zníženie straty. Odborníci sa snažia odhadnúť budúcnosť a vykonať ochranné opatrenia. Vy si tiež môžete k úspechu pomôcť. Dôležité je poznať odpovede na tie správne otázky.

4 základné otázky, než investujete

Existujú spôsoby, ako si zvýšiť šance na úspech. Preto ak chcem investovať, pýtam sa:

 • Za akých okolností bude vývoj investície v môj prospech?
 • Čo môže úspech ohroziť?
 • Ako môžem ja pri tomto investovaní zvýšiť moje šance na úspech?
 • Ktorá dostupná investícia dáva všeobecne vyššie šance dosiahnuť môj cieľ?

Investície vyžadujú dlhý čas na rozvoj. Preto si doprajte aj vy čas na zber informácií a rozhodnutie. Neverte tvrdeniam len preto, že ich hovorí väčšina. Preverujte či logické dôvody nie sú logické len preto, že vám nejaká informácia chýba.

Chcete sa porozprávať o investovaní pre vás alebo vaše deti? Nechajte mi váš kontakt tu alebo sa so mnou spojte na týchto kontaktoch.

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit