Koľko peňazí potrebujem aby som bol finančne slobodný?

Finančná sloboda je pre mnohých ľudí niečo abstraktné, vzdialený sen, ktorý nikdy nedosiahnu. Viete, že väčšina z nich sa mýli?
Finančná sloboda

Finančná sloboda je pre mnohých ľudí niečo abstraktné, vzdialený sen, ktorý nikdy nedosiahnu. Niekto si spája finančnú slobodu so štátnym dôchodkom so slovami: “až budem na dôchodku, tak…” Viete, že väčšina z nich sa mýli?

Čo je finančná sloboda?

Azda každému z nás by sa páčilo mať toľko peňazí, že by sme do práce chodili skutočne len preto, že by nás to bavilo. A o tom je finančná sloboda. Mať príjem aj vtedy, keď nepracujeme a tak veľký, aby nám zaplatil všetky nutné výdavky.

Takže ak hovoríme o dosiahnutí finančnej slobody, našim cieľom je vytvoriť taký veľký majetok, aby príjmy z neho dokázali pokryť aspoň naše základné potreby a v lepšom prípade zabezpečili pohodlný život bez práce.

Koľko peňazí teda potrebujem?

Je to jednoduché. Ak chcem byť finančne slobodný, musím pokryť svoje náklady. Ak mám teda náklady 1000€ mesačne, potrebujem toľko majetku, aby som každý mesiac mohol vybrať 1000€. Ďalej potrebujem vedieť, ako dlho chcem byť finančne slobodný. Ak si poviem, že 3 mesiace, stačí mi získať 3000€, pravda? Ak rok, malo by stačiť 12 000€. Ak hovoríme o finančnej slobode, hovoríme v najlepšom, o možnosti vyberať mesačne celých 1 000€ každý mesiac celý život. Je to vôbec možné?

Áno, je. Stačí si zapamätať, že na každých 500€, ktoré chcem mať do konca života, potrebujem približne 100 000€ v investíciách. Takže, ak chcem mať 1000€ každý mesiac, to je 12000€ do roka, a preto budem potrebovať aspoň 200 000€ v dobre nastavených investíciách.

Prečo je to tak?

Ak priemerný čistý výnos z investície bude dosahovať 6% ročne, môj výnos z 200 000€ bude 12 000€ ročne a to je 1000€ mesačne.

Dosiahnuť dnes priemerný ročný výnos 6% z investície je bežné očakávanie. Keď sa pozrieme na historické dáta akciového trhu (obrázok nižšie), vidíme, že dlhodobý priemerný nominálny ročný výnos investície do akcií je možné očakávať na úrovni 8% až 10%. Samozrejme mám povinnosť dodať, že výnosy minulé nie sú zárukou výnosov budúcich.

Historické hodnoty indexu S&P500 od roku 1928 po Jún 2020.
Historické hodnoty indexu S&P500 od roku 1928 po Jún 2020. Zdroj macrotrends.net

Viete, že pre vytvorenie takéhoto majetku stačí pravidelne investovať len pár desiatok eur? Dôležité je, kedy začnete. O tom si povieme v nasledujúcom článku.

Vytváranie aj čerpanie renty má svoje pravidlá. Sú jednoduché. O tom ale inokedy.

Záver

Ak teda hovoríme, že v roku 2020 je priemerná mzda v národnom hospodárstve 1086€, tak potom môžeme povedať, že dnes pre dosiahnutie finančnej slobody stačí už 200 000€ v dobre nastavenej investícii.

Dôležité je, aby ste sa nedali zlákať “super výnosnými” ponukami. Buďte rozvážny a nechajte si poradiť človekom, ktorý tomu rozumie, t.j. vie aj matematicky ukázať možné výsledky navrhovaných riešení a vy skutočne porozumiete, akú investíciu a prečo kupujete.

Odporúčané články: Investovanie do nehnuteľností od dnes dostupnejšie

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit