Nebojte sa dlhopisov

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
dlhopisy

Úver znamená pre ľudí predstavu nepríjemného záväzku platiť niekomu peniaze. Čo keby to bolo naopak? Čo keby za úver platili vám?

Odkladáme si peniaze na bežný účet, termínovaný účet, vkladnú knižku a podobne. To je pôžička od nás banke. Ak požičiate banke, máte strach, že peniaze nič nezarobia. Keď požičiate cudziemu, môžete sa dohodnúť na vyššej odmene, ale budete mať strach, či sa vám vôbec niekedy niečo vráti.

Čo keby bola možnosť požičať peniaze dôveryhodnej osobe, ktorá má skutočne záujem peniaze vrátiť včas a zároveň má záujem vyplatiť zaujímavý výnos?

Riešenie sa nazýva Dlhopis

Prečo si myslím, že je dlhopis lepší, ako vklad v banke?

Predstavte si, že odkladáte mesačne 20€ počas 10 rokov:

A) do banky pri úrokovej sadzbe 0,9% ročne – suma úrokov predstavuje 112,21€

B) do dlhopisov pri miere zhodnotenia 4,5% ročne – suma výnosov 582,00 €

Ktorá možnosť je podľa vás výhodnejšia?

Do dlhopisov môžete investovať už od 20 eur mesačne.

Ako funguje dlhopis

Aby sme mohli dlhopisu lepšie porozumieť, prirovnajme si ich k nákupu bytu.

I. Prvú najbežnejšiu formu výnosu z dlhopisu môžeme prirovnať k nákupu bytu za účelom jeho neskoršieho predaja za vyššiu cenu.

Predstavte si, že ste si kúpili byt a dúfate, že po rokoch ho predáte drahšie. Ten byt pri kúpe má hodnotu povedzme 70 000 eur. Ako plynie čas, tak sa rôzne mení hodnota bytu. Predstavme si, že kúpený byt má o 10 rokov hodnotu 100 000 eur. Ak by ste ten byt o 10 rokov predali, mali by ste hrubý výnos 100 000 – 70 000 = 30 000 eur. V percentách to znamená 30 000 / 70 000 = 42,8%. Peniaze vložené do bytu sme zhodnotili v priemere 4,28% ročne.

S dlhopisom to je podobne. Kúpite si dlhopis napríklad za 700 eur a po 10 rokoch predáte za 1000 eur. Váš hrubý výnos po 10 rokoch tak bude 300 eur. V percentách to znamená 300 / 700 = 42,8% . Jednoduché pravda? Takýto dlhopis, ktorého výnos je stanovený rozdielom medzi cenou nákupu a cenou pri vyplatení sa nazýva „Zero bond“ alebo aj „dlhopis s nulovým kupónom“.

Dlhopis môže mať aj pevne stanovený výnos a tak presne viete, koľko získate!

II. Druhú najbežnejšiu formu výnosu z dlhopisu môžeme prirovnať k nákupu bytu, ktorý niekomu prenajmete.

Predstavte si, že ste kúpili byt za 100 000eur. Tento byt prenajmete niekomu za ročné nájomné 5 500 eur. V percentách to znamená 5500/100000=5,5% ročne. Za 10 rokov postupne vyberiete 5 500×10 rokov = 55 000 eur. V percentách náš celkový hrubý výnos bude 55 000 / 100 000 = 55%. Máme teda po 10 rokoch 55 000 z nájomného a 100 000eur v cene bytu. Hovoríme o hrubom výnose, teda nepočítame dane, ani poplatky a ani iné náklady.

Podobne funguje aj dlhopis s kupónom. Ak si kúpite dlhopis napríklad za 1000€, ktorý má stanovenú výplatu výnosu 5,5% ročne, tak každý rok vám dlžník vyplatí 1000 x 5,5% = 55 eur. Po 10 rokoch tak budete mať 55×10 = 550 eur. V percentách hrubý výnos bude 550/1000 = 55%. Máme teda po 10 rokoch 550 eur výnosu a 1000 eur za dlhopis.

Okrem týchto foriem môžu byť aj iné. Nateraz zostaňme iba pri vyššie uvedených formách.

Čo je to dlhopis

Keď si kúpite od firmy dlhopis, požičiate jej tak peniaze. Firma použije vaše peniaze na to, aby zveľadila svoje podnikanie. Tak zároveň zabezpečí dostatok peňazí na splatenie dlhopisu aj s výnosom pre vás.

Pri dlhopise je dôležité zvážiť, komu idete peniaze požičať. Zjednodušene sa dá povedať, že čím vyšší je ponúkaný výnos, tým vyššie je riziko. Môžeme uvažovať aj o oblasti podnikania firmy. Čím viac je obmedzená oblasť podnikania, tým je riziko vyššie.

Pozrime sa bližšie na najčastejšie otázky, ktoré dostávam od klientov pri rozhovoroch o dlhopisoch:

Existuje „sporiaci program“ pri dlhopisoch?

Áno, už od 20 eur mesačne. Existuje riešenie, ktoré umožňuje aj pravidelný nákup dlhopisov aj od 20 eur mesačne.

Výnos z bezpečných dlhopisov

aj 5% ročne a viac

Akú mám istotu, že mi peniaze z dlhopisu budú vyplatené?

Podobne, ako sú vklady v bankách chránené fondom na ochranu vkladov aj pri dlhopisoch existuje fond na ochranu investícií. Spoliehať sa na takýto fond nie je nikdy dobré. Predtým, ako firme požičiate peniaze, vždy sa zaujímajte o to, aký typ obchodu daná firma robí a či je dôveryhodná. Rozhoduje to, či za dohodnuté obdobie dokáže firma využiť vaše peniaze tak, aby ich mohla vrátiť aj s dohodnutým výnosom. Tu platí, že ak firma podniká iba v obmedzenom sektore alebo s obmedzeným sortimentom, býva zraniteľnejšia. Rovnako aj výška výnosu odráža mieru rizika. Čím vyšší výnos, tým väčšie riziko. Mimochodom úplnú istotu nemáte ani pri vkladoch v bankách.

Je možné získať peniaze z dlhopisu skôr, ako bolo dohodnuté?

Áno, ak je dlhopis voľne obchodovateľný, je to možné. Ak je dlhopis voľne obchodovateľný, môžete ponúknuť dlhopis na predaj. Ostatné je otázka aktuálnej ponuky a dopytu.

Máte záujem o dlhopisovú investíciu? Napíšte mi tu vaše telefónne číslo a ja sa s vami spojím.

Na záver

Dlhopis patrí medzi investičné nástroje. Každá investícia je spojená s neistotou. Ako povedal Warren Buffett: „Riziko spočíva v neznalosti toho, čo robíme“. Keď chcete kúpiť dlhopis poraďte sa s odborníkom. Spoznajte ako dlhopis funguje a čomu sa venuje firma, ktorej dlhopis zvažujete kúpiť. Môžete si overiť aj históriu, ako sa firma zachovala k investorom v minulosti. Keď firmu spoznáte, viete lepšie, či je riziko primerané. Ani odkladanie peňazí do banky nie je bez rizika. Ibaže na riziko banky sme si už zvykli. Pritom ak zohľadníme vplyv inflácie, poplatky a dane, odkladanie do banky je pre mňa „stratovým podnikom“.

Mám záujem o dlhopisovú investíciu. Kontaktujte ma.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Ako sporiť pre dieťa už od 20 eur mesačne.

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit