Zlato, kúpiť alebo nie?

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
zlato

Viacero ľudí ma žiadalo, aby som sa pozrel na zlato. Zaujíma ich, či do zlata investovať alebo nie. Prekvapilo ma, koľkými výmyslami je zlato opradené a predsa dodnes ľudia zlatu veria. Káčer Držgroš si rád zaplával vo svojich zlatých minciach. Agent 007 bol pripútaný reťazou k bombe a zlatou tehličkou rozbíjal svoje putá. Hovorí sa, kúp si zlato, zbohatneš. Je to skutočne pravda?

Čo bežne ľudia o zlate nevedia

Vedeli ste, že s tehličkou čistého zlata by ste asi žiaden zámok nezlomili? Zlato sa stalo obľúbeným medzi šperkármi pre jeho obrábateľnosť, chemickú a farebnú stálosť. Do zlata na výrobu šperkov sa musia pridávať iné kovy, aby bolo pevnejšie. Zlato má nízku teplotu topenia (1064 st. C) a preto bolo jednoduché robiť odliatky. Je mäkké a preto bolo ľahké do neho vyraziť obraz panovníka alebo vymodelovať šperk. Zlato pomáhalo vytvárať umeleckú hodnotu. Bolo ťažké ho nájsť a vyťažiť a táto jeho vzácnosť mu pridávala na hodnote. Tak sa začala jeho kariéra a obľúbenosť. A pretrváva dodnes.

Čo robí zlato takým obľúbeným?

Aby mohlo niečo fungovať tak, ako zlato, je potrebné:

  • aby sa dalo ľahko vymeniť za peniaze alebo tovar
  • aby sa dalo ľahko nakúpiť
  • aby bolo relatívne vzácne (je možné, že sa to raz vyčerpá / vyťaží)
  • aby mu verilo veľké množstvo ľudí.

Zlato má všetky tieto vlastnosti. Preto je také úspešné. Ako som už uviedol, zlatu robí reklamu samotné ľudstvo v rozprávkach, poviedkach a iných prameňoch. O hodnote zlata dnes nik nepochybuje.

Treba sa ho báť?

Netreba sa báť zlata. Treba si preveriť ľudí, ktorí ho ponúkajú. Zlato dnes môžete nakúpiť aj cez internet. Stalo sa, že prišiel odliatok volfrámu a zlato bolo iba na povrchu (zdroj: zlin.idnes.cz „Podvodníci zfalšovali zlaté cihličky, pod povrchem se skrýval volfram“, 24.06.2015). Volfrám je kov, ktorý je veľmi ťažký a veľmi tvrdý. Pridáva sa do zliatin na ich spevnenie. Jeho cena voči zlatu je ale oveľa, oveľa nižšia. Zlato je mäkké a treba ho chrániť. Pravosť zlatých toliarov kedysi skúšali ľudia zahryznutím a ohnutím.

Netreba sa báť zlata. Treba si preveriť ľudí, ktorí ho ponúkajú.

Pre koho nie je

Zlato nie je dobré pre toho, kto uvažuje, že vďaka nemu zbohatne. Cena zlata dlhodobo rastie približne 10% ročným tempom (podľa London Fix). Priemerná rýchlosť znehodnocovania peňazí je približne 8% ročne (odvodené od rastu peňažnej zásoby). V roku 2000 stála unca zlata 300 dolárov. Dnes stojí približne 1400 dolárov. To je, ako keby ste mali 300 dolárov uložených pri 9% ročného úroku.

cena zlata
zlato London FIX

Ak teda očakávate, že nakúpite zlato a o desať rokov budete 2x bohatší, ako ste dnes, tak zrejme budete sklamaný. Je pravdepodobné a dá sa to dokonca aj garantovať (v istých limitoch), že svoje kúpené zlato budete mať možnosť v budúcnosti predať so ziskom. Ťažko ale hovoriť o tom, že by ste vďaka tomu zbohatli. Logika hovorí, ak získam predajom 2x viac peňazí, než som vydal pri nákupe, som bohatší. V ekonomike to nemusí byť pravda. Dôvodom je inflácia.

Predať po rokoch 2x drahšie, neznamená zbohatnúť… prekliata inflácia.

Prečo zlato áno

Zlato je dobré ako jeden zo spôsobov, ako sa zabezpečiť a ochrániť hodnotu majetku do budúcnosti. Teda, hovoríme o zachovaní hodnoty majetku.

Chrániť svoj majetok môžete rôznym spôsobom. Môžete si kúpiť poistenie. Poistenie má výhodu v tom, že kryje vaše riziká už dnes. Môžete si kúpiť akcie, podiely v podielových fondoch, cenné papiere. Z dlhodobého hľadiska existujú formy, ktoré skutočne zarábajú výrazne nad hodnoty reálnej inflácie. Akú majú stabilitu ceny cenné papiere? Môžete si kúpiť nehnuteľnosti. Hodnota nehnuteľností tiež v čase rastie. Koľko nehnuteľností si môžete kúpiť bez pôžičky?

Drahé kovy sú dostupnejšie, než nehnuteľnosti a netreba sa o ne starať.

Zlato a drahé kovy ako také sú cenovo prijateľnejšie než nehnuteľnosti a všeobecne cenovo stabilnejšie než akcie podnikov. Hodnota zlata teda dlhodobo vykazuje uchovanie hodnoty. Vysvetlime si, čo to znamená uchovanie hodnoty.

Keď sa povie: zlato uchováva hodnotu

Uveďme si príklad. Zlato je podobne, ako nákup bytu. Predstavte si, že ste si pre seba v roku 1999 kúpili byt za 1,2 milióna korún (čo je takmer 40 000 eur pri kurze 30,126). Ste boháč a môžete prestať pracovať, ak tento byt má dnes na papieri 80 tis eur? Nie. Máte stále to isté: jeden byt, v ktorom bývate.

Ak predáte ten byt, dostanete 80 000 eur. Predajom získate peniaze. Má dnes získaných 80000 eur vyššiu hodnotu, ako malo tých 40 000 eur v roku 1999? Podľa inflačnej kalkulačky inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy má dnešných 80 000 eur hodnotu 47 200 eur v roku 1999. Takže po 20 rokoch by ste si dnes za byt mohli kúpiť o 7200 eur viac tovaru, než tomu bolo v roku 1999.

Znamená to, že ste si udržali hodnotu majetku? Áno. Prečo? Lebo aj dnes si za predaný byt môžete kúpiť také isté množstvo tovaru, ako kedysi. Tak je to aj so zlatom a striebrom.

Zlato je považované za nástroj pre udržanie hodnoty majetku. Samozrejme, ak nakúpite veľa zlata a zhodou okolností rast ceny zlata bude rýchlejší, ako rast cien tovarov, potom máte šancu zarobiť.

So zlatom a drahými kovmi máte šancu prežiť aj „Argentínsky príbeh“. To bola situácia v Argentíne v roku 1989. Argentína vtedy mala ročnú infláciu 3000%!!! Začiatkom roku 1990 sa ešte znásobila! To znamená asi toľko, že ak si vtedy večer ľahli s peniazmi odloženými na ranný nákup bochníka chleba pre celú rodinu, ráno si už za to kúpili asi 4 žemličky. Boháč bol ten, kto mal investíciu v zahraničí, zlato, striebro alebo šperky. Prstene boli univerzálnym platidlom. Čo myslíte, čo dnes povie človek, čo si to zažil, ak mu ponúknu skutočné zlato?

inflacia argentina
rekordná inflácia v Argentíne 1989 – 1990

Na záver

Zlato sa dá kupovať na splátky, dá sa kúpiť s garanciou výkupu, dá sa kúpiť dokonca aj s pákou na špekuláciu na rast hodnoty. Dá sa kúpiť papierové zlato, fyzické zlato, ktoré nikdy neuvidíte ale aj také, ktoré dostanete rovno domov.

Kupujte len z dôveryhodného zdroja!

Ak zlato, tak najlepšie také, ktoré dostanete do ruky. A to len od overeného zdroja! Preskúmal som trh a overil som zdroj, ktorý je bezpečný a dodáva odliatky čisté, priamo zo zlievární. Striebro má čistotu, že by ho mohli použiť na medicínske účely.

Nemáte úspory na 20 alebo 100 gramovú tehličku? Vedeli ste, že si ho môžete kúpiť aj na splátky? Dokonca už od 25 eur mesačne. Cez internet si môžete skontrolovať stav účtu a koľko zlata ste už nakúpili, kým vám príde celá tehlička rovno domov.

Chcete sa poradiť a dozvedieť viac? Nechajte mi váš mail. Ja sa vám ozvem.

O mne:

Už v roku 1996 som spravoval milióny korún klientov, ako riaditeľ pobočky a správca hlavného trezoru. Som spoluzakladateľom prvej internetovej banky mBank a spoluzakladateľom prvej internetovej poisťovne Genertel. Mojim cieľom je hovoriť o finančných službách zrozumiteľne. Som držiteľom licencií Národnej Banky Slovenska, ktoré mi umožňujú prinášať klientom žiadanú kvalitu.

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit