6 prekonaných mýtusov o životnom poistení

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
odhalené

Existuje niekoľko známych mýtusov o životnom poistení, pre ktoré ho ľudia často odmietajú aj dnes. Tieto mýtusy sa šíria ústne ako rozprávky a dodnes ľuďom naháňajú hrôzu…

Mýtus č. 1: Životné poistenie je netransparentné a nikdy nevieš, za čo platíš.

Tento mýtus vznikol v čase, keď poisťovne začali súťažiť o to, kto dá klientovi čo najviac pripoistení. Tiež k tomu pomohlo prepojenie na investovanie do podielových fondov. Tie priniesli poplatky, v ktorých nie je jednoduché sa vyznať.

Ako je to dnes: 

Dnes už existujú aj také poistenia, ktoré sú prehľadné. Majú štruktúru, ktorej rozumie aj bežný klient. Je možné získať aj záväzok poisťovne, že sa poplatky nezmenia počas celej doby trvania zmluvy. Ale neposkytujú ho všetky poisťovne.

Mýtus č. 2: Životné poistenie je drahé.

Pri životnom poistení sa cena poistenia bežne počíta formou akéhosi priemeru. Ukážme si zjednodušený príklad: je známe, že riziko infarktu je vyššie u staršieho človeka, než u dieťaťa. Preto je poistenie dieťaťa lacnejšie, ako poistenie 60 ročného človeka. Keď sa ide mladý človek poistiť, cenu poistenia vypočítajú ako akýsi priemer. To preto, aby cena poistenia bola rovnaká počas celej doby poistenia. Preto mladý človek musí platiť už od začiatku napríklad 40 eur namiesto 5 eur. Príjem mladého človeka je zväčša menší, a preto býva mladými ľuďmi životné poistenie považované za drahé.

Ako je to dnes:

Dnes sú aj také poisťovne, ktoré počítajú poistné podľa rizika primerane k veku klienta v danom čase. Poistenie tak môže byť významne lacnejšie a spravodlivo ocenené. Naviac, životná situácia sa po rokoch mení. Každé životné poistenie je dobré po niekoľkých rokoch prehodnotiť. Jednoducho overiť si, či stále zodpovedá aktuálnym potrebám a možnostiam. Prečo by som dnes mal platiť drahé peniaze za niečo, čo neskôr aj tak zmením? Platenie poistného spravodlivo a primerane k súčasnej situácii človeka umožňuje jednoduchú zmenu poistenia bez potreby vytvárania novej zmluvy.

Mýtus č. 3: Životné poistenie je dobré iba ak na rizikové poistenie. Investovať do fondov je lepšie priamo cez správcovskú spoločnosť.

Nech sa rozhodnete investovať akoukoľvek formou, treba počítať s poplatkom za uskutočnenie obchodu, za správu uložených peňazí, cenných papierov, zlatých tehličiek… a iné. Ak investujete cez poisťovňu, alebo banku, nezriedka zaplatíte za administratívu finančnej inštitúcii a ešte aj správcovi.

Ako je to dnes:

Našťastie sú poisťovne, ktoré dokázali odbúrať tzv. „dvojitý“ poplatok za investované peniaze. Ich pridaná hodnota je v možnosti investovať za náklady rovnaké, alebo aj nižšie, ako by ste mali, keby ste investovali priamo cez správcu alebo iného obchodníka. Zaujímajte sa o to, aké poplatky poisťovňa definuje a ako dlho sú garantované bez zmeny.

Mýtus č. 4: Ak prídem o prácu, nebudem si môcť poistenie dovoliť. Keď nezaplatím, prídem o peniaze.

Bežne, keď si dohodnete poistenie, zaviažete sa na 18, …30, …60, …100 rokov, že budete pravidelne platiť určitú sumu peňazí. Časté sú mesačné platby. Ak niekoľko mesiacov nezaplatíte poistné, poistenie zanikne. V „najlepšom“ sa poisťovňa s vami niekedy posnažila dohodnúť tzv. redukciu (zníženie), a tým vykryť dlžné poistné.

Ako je to dnes:

Dnes môžete nájsť životné poistenie, ktoré dokáže počkať, kým sa opäť zamestnáte, a pritom „nepenalizuje“ svojich klientov. Niektoré poistenia dokonca umožňujú „požičať“ si od poisťovne a byť naďalej poistený. Prekonáte krízu a peniaze vrátite, pritom poistenie po celú dobu zostane zachované.

Mýtus č. 5: Dnes nikto nič negarantuje.

Veľa z nás si ešte spomína na kapitálové životné poistenie. Tie, ponúkali aj garanciu zhodnotenia vytvorenej rezervy. Človek tak vedel, že ak bude platiť napríklad 50 eur mesačne, dostane po skončení napríklad 20 000 eur, a že výnos bude tvoriť napríklad 4,5% ročne po celú dobu trvania zmluvy. Rovnako je bežné, že poisťovne môžu zmeniť výšku poplatkov aj počas trvania poistenia.

Ako je to dnes:

Aj dnes existujú ponuky niektorých poisťovní, v ktorých sa poisťovňa zaviaže, že hodnota výnosu podielovej jednotky bude každý mesiac kladná. Môžete tiež získať garanciu, že nezmenia poplatky počas celej platnosti zmluvy.

Mýtus č. 6: Životné poistenie je neflexibilné.

Životné poistenie sa často spája so záväzkom na niekoľko desaťročí. Na túto dobu sa zaviažete pravidelne platiť poistné. Ak chcete vložiť mimoriadne poistné v prospech investovania do fondov, bežne musíte počkať na schválenie žiadosti. Chcete dočasne platiť viac, možno to poisťovňa schváli. chcete dočasne platiť menej, opäť musíte požiadať a dúfať, že vám poisťovňa nezníži aj limit, na ktorý ste chceli byť poistený.

Ako je to dnes:

Dnes nájdete aj také poisťovne, ktoré umožňujú klientovi zmeniť kedykoľvek, čokoľvek. Napríklad sezónne zamestnaní ľudia môžu bez opýtania platiť viac, keď majú príjem, a tým si predplatiť mesiace, keď výplatu nemajú.

Na záver

Životné poistenie dokáže priniesť veľmi veľa výhod. Netreba ho odmietať. Naopak, treba sa o ňom rozprávať a zamerať sa aj na veci, ktoré spomínam v tomto článku. Veľa klientov o nich nevie a žiaľ ani veľa “poisťovákov”. Stojí za to, poradiť sa s profesionálom na financie.

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit