Čo robiť, keď už s autom ťuknete

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN

Predstavte si, ze požičiate priateľovi auto. Ten vám namiesto auta vráti iba kôpku dokladov… Povedzme si, čo je vhodné urobiť, ak už teda máte nejakú malú dopravnú nehodu s autom, jednoducho pri takej malej dopravnej nehode.

Vyplňte záznam o nehode

Základným dokumentom pri dopravnej nehode je Záznam o nehode. Je to papier, na ktorom všetky zúčastnené strany potvrdia, čo sa stalo, ako, kto je vinný a tak. Je vhodné urobiť si vlastné fotografie. Ideálne, ak mobil alebo iný fotoaparát dokáže zároveň s fotkou zaznamenať do obrázku aj dátum a čas fotenia. Ak vyplňuje dokument niekto z cudziny a nerozumiete, čo napísal, namiesto podpisu sa odporúča napísať “nerozumiem záznamu”.

Niekedy sa stane, že vinník neskôr začne popierať udalosti a každý dôkaz padne vhod. Rozhodne neodchádzajte z miesta činu bez podpísaného záznamu. Ak sa neviete dohodnúť na vine, je lepšie zavolať políciu. Pokuta môže byť lacnejšia, ako žaloby za škody, ktoré v skutočnosti nenastali.

Nič na mieste neplaťte

Ak ste vinník, na mieste nehody nič poškodenému neplaťte, iba ak by ste sami chceli. Čokoľvek zaplatíte vinníkovi, je váš dobrovoľný príspevok, ktorý poisťovňa nezohľadní pri vyplácaní škody – teda nič vám nevráti. Čakať, že vám poškodený peniaze vráti až mu poisťovňa vyplatí peniaze, je naivné.

Ak je ktorýkoľvek účastník nehody, hoci spolujazdec alebo člen posádky poranený alebo má nejaké odreniny, radšej privolajte lekára.

Radšej neskoro, ako nikdy

Základné pravidlo bezpečnej premávky je “radšej prísť neskôr, ako nikdy”. Ak sa napríklad ponáhľate cez mesto do práce, pri vzdialenosti 15 km a priemernej rýchlosti 40 km/h, cesta bude trvať približne 22 minút. Ak by ste išli priemerne 60 km/h, cesta potrvá približne 15 minút. Ušetrených je 7 minút, ak cestou nie sú žiadne svetelné križovatky a premávka je plynulá.

V praxi pozorujem, že vodičov predierajúcich sa kolónou agresívnou jazdou, pokojným tempom dobehnem na najbližšom semafore. Radšej budem počúvať obľúbené CD o 7 minút dlhšie, než sa stresovať nebezpečnou jazdou. Nehovoriac o čase, ktorý by stálo prípadné riešenie nehody a následná oprava auta.

 

Poslať autorovi správu

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit