Mladomanželská pôžička je len pre vyvolených

Mladomanželská pôžička od ŠFRB dáva príležitosť začínajúcemu páru získať peniaze pre ich prvé bývanie. Je to dobrá voľba alebo nie?
Mladomanželská pôžička je len pre vyvolených

Mladomanželská pôžička od Štátneho fondu rozvoja bývania je na svete. Manželia do 35 rokov; v manželstve kratšie ako 1 rok so spoločným príjmom za minulý rok do 1460 eur nemusia chodiť po hypotéku do banky.

Mladomanželská pôžička dáva príležitosť začínajúcemu páru získať peniaze pre ich prvé bývanie. Ísť do toho, áno alebo nie?

Výhody a nevýhody mladomanželskej pôžičky od ŠFRB

Výhody mladomanželskej pôžičky:

  • Pevná úroková sadzba počas celej doby trvania úveru (1%p.a. do 15000 eur inak 2%p.a.);
  • Posudzuje sa príjem manželov za minulý rok;
  • Odpustenie časti dlhu za každé narodené dieťa;
  • Môžete si požičať 100% hodnoty nehnuteľnosti, ktorou ručíte.

Nevýhody mladomanželskej pôžičky:

  • Dnes je úroková sadzby bežného úveru na bývanie nižšia;
  • Maximálna splatnosť úveru je 20 rokov;
  • Čakanie na schválenie môže byť až 110 dní s neistým výsledkom;
  • Dostupné len pre veľmi málo ľudí.

Dajme si to dohromady

Ak reálne chcete získať mladomanželskú pôžičku, je lepšie to plánovať ešte pred svadbou. Prípadne si možno svadbu posunúť na začiatok júla budúceho roka, alebo ešte rýchlo v týchto dňoch / mesiacoch, aby ste stihli o ňu požiadať a mali šancu zaradiť sa k pár stovkám, ktorým sa peniaze újdu. Až sa peniaze vo fonde minú, nebude z čoho úver poskytnúť.

Pevná úroková sadzba 2%p.a. je podľa mňa pre obdobie 20 rokov super vec. Aj keď sú dnes bankové sadzby prijateľnejšie, nemusí tomu tak byť ešte ďalších 20 rokov. Úspory oproti klasickej hypotéke sú preto skôr losom do lotérie. Naviac, po narodení dieťaťa odpočítajú 2000 eur. Takú úľavu žiadna banka nedáva.

Na posúdenie má miestny úrad 10 dní a ŠFRB ďalších 110 dní. Ukážte mi majiteľa nehnuteľnosti, ktorý bude tak dlho čakať? Veď to sú takmer 4 mesiace! Možno to budú stíhať rýchlejšie, a možno po pár mesiacoch povedia, nie nedáme, minuli sa peniaze.

Ísť do toho alebo radšej bankový úver?

Spĺňate podmienky? Máte šancu požiadať na začiatku Júla/Augusta?, aby ste mali šancu, že budú pre vás peniaze? Počká Vám majiteľ 4 mesiace? Moja odpoveď je áno, treba to vyskúšať.

Hneď po podaní žiadosti si začnete odkladať tak, ako keby ste ten úver už splácali. Tým si vytvoríte návyk vyžiť z toho, čo vám po schválení zostane. Ak vám žiadosť neschvália, máte aspoň našetrené peniaze pre vašu spoločnú budúcnosť. „Železná zásoba“ pre vážne situácie je vždy dobrá! Ak budete v šetrení pokračovať, ako keby ste splácali úver, máte šancu sa aspoň do dôchodku presťahovať do vlastného.

Chcete pomôcť s úverom? Najrýchlejšia cesta je napísať mi alebo priamo zavolať 🙂

Odporúčaný článok: Prenájom alebo vlastná hypotéka?

Výšku splátky pri úvere si môžete vypočítať v tejto kalkulačke.

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit