Je dôležitejšie vedieť s peniazmi narábať alebo ich vedieť zarobiť

A VPN is an essential component of IT security, whether you’re just starting a business or are already up and running. Most business interactions and transactions happen online and VPN
Je dôležitejšie vedieť s peniazmi narábať alebo peniaze zarábať

Čítal som motto: „vedieť zaobchádzať s peniazmi je dôležitejšie, než vedieť peniaze zarobiť.“ Spomenul som si pri tom na tento nedávny príbeh. Klient sa ma opýtal, mám predschválený úver 10 000€ za 6% ročne. Čo mám robiť?

8 ročný spotrebák za 6% ročne je dobrý obchod, ak… Ak sa úver použije na zlepšenie finančnej situácie. Klient zvažoval 3 možnosti. Pri prvej si myslel, že peniaze ušetrí. Pri druhej, chcel niečo zarobiť. O tretej možnosti nevedel. Pozrite sa, ako to dopadlo:

Klient potrebuje nové auto. S autom ale nezarába. Chcel by šetriť nervy a servisné náklady. Na súčasné auto má servisné náklady 2000€ na rok. Pohodlie, spoločenská prestíž sú lákavé. Žiaľ servisné náklady zostanú aj s novým autom, ibaže budú predvýdateľnejšie. Bilancia -12 600€. Pochopil, že by nič neušetril. Nie len to! Bol by na tom finančne horšie než pred úverom.

Druhá úvaha bola nechať peniaze na sporiacom účte, ako rezervu a 1/3 investovať. Úrok na účte 0,1% až 0,5%p.a. v porovnaní s 5,9% je smiešny. Tretinková investícia by niečo potiahla. Bilancia -2000€ je lepšia. Každopádne stále záporná.

Tretia úvaha = Investovať celú sumu. Nie do akcií, ani do bežného fondu. Výnos za rok 2016 cez 60% a 2017 cez 120%. Vybral si investíciu. Za necelý rok získal zhodnotenie len 20% lebo sme rozložili riziko. Bilancia +1600€. Ak potiahne ešte 4 roky, bude mať aj nové auto aj splatený úver, ktorý si sám na seba zarobil. Čo by ste zvolili vy? Neváhajte a napíšte do komentára…

Ľudia, prestaňte „šetriť“. Začnite zarábať.

Miroslav Chovan

Miroslav Chovan

Leave a Replay

Registrujte sa pre odber noviniek

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit